Skala bezrobocia wśród młodzieży skutkuje koniecznością podejmowania zdecydowanych działań przez władze. Przykładami działań polegających na zapobieganiu bezrobociu młodzieży są opracowane plany, których celem jest zmniejszanie rozmiarów zjawiska. Do planów takich, funkcjonujących w Polsce, zaliczyć można program „Pierwsza praca”. Programy takie często realizowane są w oparciu o priorytety strategii zatrudnienia wybranego regionu, lub całego kraju. Działania odnoszące się do projektów są związane z głównymi założeniami, do których zalicza się: [źródło: 1]
Plany takie obejmują dużą ilość działań oddziałujących w sposób aktywizujący na młodzież, realizowanych głównie przez służby zatrudnienia, ale również instytucje, których podstawowym zadaniem jest wspieranie rynku pracy, oraz sektora MSP. Pierwszorzędnym celem programów jest zwiększenie możliwości podjęcia pracy przez młodzież, co odnosi się głównie do absolwentów. Okresem granicznym jest tu upływ okresu pół roku od chwili rozpoczęcia poszukiwania pracy. Najczęściej wykorzystywane metody, zmierzające do realizacji tego celu to:
1. Maja Jacoń „Sprawozdanie z realizacji Wojewódzkiego planu działania na rzecz absolwentów – Pierwsza Praca 2003 w województwie łódzkim w I półroczu 2003 r.”, Łódź, 2004, Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, str. 3.