Uzależnienie od Internetu

Internet jest bardzo groźnym i uzależniającym medium. Godziny, które użytkownicy spędzają w sieci są czasem wygospodarowanym kosztem pracy, nauki lub życia rodzinnego. Uzależnienie od Internetu jest coraz bardziej poważnym problemem w rozwiniętych społeczeństwach. Problem ten dotyka w szczególności osoby samotne oraz osoby, które nie posiadają stałego zajęcia.

Uważa się, że liczba osób, które są uzależnione od Internetu w wybranych krajach jest większa niż liczba osób uzależnionych od narkotyków produkowanych z maku. Uzależnienie bowiem, mimo, że kojarzy się głównie ze środkami chemicznymi, takimi jak alkohol, papierosy, czy narkotyki, może występować jako uzależnienie od hazardu, gier wideo, a także Internetu.

Uzależnienie od Internetu stanowi taki sam problem w ujęciu społecznym, jak alkoholizm, czy uzależnienie od narkotyków. Problem jest dostrzegany, ale nie jest na tyle dobrze znany, by podejmowane były wystarczające działania profilaktyczne. Można doszukać się pewnych podobieństw między korzystaniem z Internetu, a oglądaniem telewizji, czy graniem w gry wideo, niemniej jednak poziom zagrożenia charakterystyczny dla Internetu jako źródła uzależnień jest szczególnie wysoki.

Uzależnienie od Internetu oznacza złe samopoczucie w sytuacji, gdy czas poświęcany na korzystanie z tego medium zostaje ograniczony urastając do rangi katastrofy w przypadku całkowitego braku możliwości korzystania. Osoby uzależnione od Internetu, które korzystają z niego w pracy lub szkole decydują się na pozostawanie po godzinach nauki i pracy, często również w dni wolne. Konieczne jest niemal odrywanie ich od ekranu, kiedy stają się rozdrażnieni, podobnie jak osoby uzależnione od alkoholu, gdy nie mają możliwości się napić. Duża ilość czasu poświęcanego na Internet prowadzi do braku czasu na inne ważne sprawy, pracę, naukę, rodzinę, czy odpoczynek.

Uzależnienie od Internetu dla każdego oznacza coś innego. Ze względu na ogrom treści i możliwości jakie niesie ze sobą to wyjątkowe medium komunikacyjne obszar zainteresowania użytkownika może być bardzo rozległy, co więcej uzależniająca może być sama obfitość możliwości i dostępnych rozwiązań i oferowanych form aktywności. Duże znaczenie w kontekście uzależnienia od Internetu ma anonimowość użytkowników, szczególnie w odniesieniu do pornografii, przemocy i wielu innych obszarów, które nigdzie nie są tak łatwo dostępne jak w Internecie.

Omawiany rodzaj uzależnienia przejawia się coraz częstszym korzystaniem z Internetu i poświęcaniem coraz większej ilości czasu na surfowanie w sieci. Związany jest również nieustannym myśleniu o tym, co mogą przynieść kolejne odwiedziny w sieci. Inne obszary życia cierpią ze względu na to, że osoba uzależniona nie poświęca im wystarczającej ilości czasu i uwagi. Ludzie uzależnieni starają się w niektórych sytuacjach zmniejszyć ilość czasu poświęcanego na Internet, ale najczęściej nie starcza im na to silnej woli.

Należy tu rozróżnić uzależnienie od fascynacji, której ulegają nowi użytkownicy. Fascynacja ta wynika z odkrywania Internetu i ogromnych możliwości jakie się z nim wiążą. Uzależnienie pojawia się wtedy, gdy korzystanie z dobrodziejstw sieci staje się czynnikiem, który przeszkadza, zamiast pomagać w pracy lub nauce, czyli w sytuacji, gdy straty związane z jej używaniem są większe niż zyski.

Internet z biegiem lat staje się coraz bardziej ciekawy, coraz bardziej dostępny i łatwiejszy w użytkowaniu oferując coraz bardziej atrakcyjne treści. Jest to w interesie dużych korporacji działających w sektorze informatycznym, które potrafią dzięki temu osiągać ogromne zyski. Dzięki temu Internet staje się czynnikiem, który w coraz większym stopniu będzie uzależniał.